Dekorační štěrk do interiéru i exteriéru

Kámen jako přírodní materiál působí velmi příjemně, a to nejen jako stavební materiál, ale také jako dekorační prvek. Úspěšně jej můžete využít nejen v exteriéru, ale i v interiéru.


Dekorační štěrk
 • Velikost a tvar kamenů může být různý. Oblázky jsou hladké oblé kamínky, jejichž hrany obrousila voda a štěrk z kamenolomu je rozdrcena hornina.
 
 • Vytížený štěrk se třídí podle norem na různé frakce. Frakce udává velikost štěrku v milimetrech. Štěrk je možné koupit přímo v kamenolomu, obchodě se stavebninami nebo specializovaném obchodě s kamenem.
 • Jaký odstín kamene zvolit? 

 • Barevnost štěrku závisí na druhu hornin, ze kterých je složen. Přírodní odstíny jsou od tmavě šedé či medově hnědé přes růžovou a červenou až po světle šedou a bílou. Výrobci nabízejí osm základních barev, které se dají kombinovat do 23 odstínů. Problém proto není "namíchat" barvu podle omítky domu.

 • Štěrk do zahrady

 • Kamenné plochy v zahradě jsou oblíbené díky impozantnímu vzhledu a téměř bezúdržbové péče. Každý kus kamene je neopakovatelný originál a jeho umístěním v zahradě vznikají přitažlivé scenérie. Štěrk se dá v exteriéru využít různě - na úpravy jezírek, skalek, vysypávání cest, chodníků. Je také výbornou alternativou mulčovací kůry v záhonech s rostlinami, které jsou citlivé na přebytek vlhkosti.
 • Kromě volného štěrku se při úpravě exteriéru využívá štěrková dlažba, která je díky speciální úpravě vhodná pro všechny klimatické podmínky. Štěrk je vhodný jako konečná úprava plochých střech a na okapové chodníky kolem domu.
 
 • Využití v interiéru 

 • Přirozená krása štěrku skvěle vynikne také v interiéru a nezáleží na tom, jestli je zařízen v minimalistickém, klasickém nebo moderním stylu. S trochou kreativity mu můžete najít místo v obývacím pokoji, hale, koupelně či kuchyni. Například v koupelně můžete mít štěrkovou dlažbu i obklad stěn.

  V obývacím pokoji je možností více. Štěrkem můžete obložit krb, velmi efektně působí, jestliže část podlahy podél stěny nahradíte štěrkem s větší frakcí. Dobrým nápadem je umístit štěrkové kamínky do vitríny nebo pod prosklenou desku stolu. Doslova umělecký artefakt vznikne, jestliže část nenosné příčky prosklít z obou stran a vyplníte drobným a velkým kamením.