Štěrk a kameny do zahrady

Jen málokdo má dostatek volného času, který může věnovat zahradě. Většina z nás se snaží "zvládnout zahrádku" po práci. Některé problémy se však dají vyřešit tak, aby na udržování zahrádky bylo třeba vynaložit jen minimum času a námahy.


 • Štěrk - alternativa k trávníku

 • Trávník by měl být přitažlivou částí zahrady, určenou na odpočinek a užívání si chvil volna. Proto by měl vždy zajímat ústřední nebo výsadní polohu. Ačkoliv dnes, díky různým moderním výrobkům a nástrojem, je péče o ně lehčí než kdysi, i tak si stále vyžaduje hustý trávník hodně času. Pokud se pravidelně neudržuje, časem se na něm objeví schodené a holá místa, a nakonec ho znehodnotí plevel. Takový trávník je spíše na zlost než pro potěšení. Proto pokud nemáte dostatek času na pravidelnou údržbu, nahraďte jej alespoň zčásti méně náročným povrchem.

 • Místo trávy to může být například kamenná dlažba, dřevěné podlážky, kameny, nebo voňavé a barevné poléhavé rostliny, které vytvoří na půdě hustý koberec. Pro tento účel je také velmi vhodný štěrk - je levný a odolný, rychle a jednoduše se pokládá, přičemž je ideální pro plochy složitého tvaru. Má zajímavý vzhled, který se hodí jak na formální, tak na neformální zahradní styly. Může se kombinovat s jinými povrchovými materiály, jako jsou kamenná dlažba nebo cihly, a vytvářet tak atraktivní vzory. Jediná údržba, kterou vyžaduje, je občasné odstranění plevele.
 • Tipy, které šetří čas

 • Štěrk si nechte složit co nejblíže k místu, kde ho chcete položit, abyste ho nemuseli dopravovat kolečkem příliš daleko.
 • Plochu ohraničte pevnými obrubami, aby se štěrk nerozsypal po okolí.
 •  Oblázky a větší oblé kamínky nepřilnou na podrážky bot a nenanosia se do domu tak jako ostrý pazourkový štěrk.
 • Na jaře postříkejte štěrk herbicidem proti plevelům.
 
 • Kombinování materiálů

 •  
  Štěrk se skvěle hodí ke kombinování s jinými povrchovými materiály. Pomáhá rozčlenit velké plochy pevných povrchů, které by jinak mohly působit jednotvárně. Do plochy lze umístit v pravidelných vzdálenostech například jednotlivé kamenné desky, dlážděné plochy z cihel nebo dřevěnou kulatinu. Štěrk se použije na výplň mezer, případně může tvořit výplň na cestě z takzvaných šlapáku. Štěrk se velmi dobře kombinuje nejen s kameny, ale i se dřevem, jako jsou řezy kulatiny nebo krycí dlaždice osazené v určitých vzdálenostech. Používejte různé odstíny štěrku tak, aby vznikla jemná směs, která kontrastuje s ostatními materiály. Pěkně ukáže také střídání ploch štěrku s různou strukturou a barvou nebo kombinace kamenů různých barev a velikostí - od obrovských balvanů přes opracované kameny opěrného zídky a dlažby až po jemný štěrk na zpevněných plochách.