Venkovní dlažba z kamene


kamenné chodníky
 

Venkovní dlažba zajišťuje funkčnost cest, chodníků, teras a míst na zahradní posezení. Výběr materiálu a technologie její kladení závisí zejména na využití zpevněné plochy. Kamenná dlažba je i důležitým architektonickým prvkem, který zvýrazňuje a doplňuje charakter domu a zahrady.

 • Kvalitní dlažba je poměrně drahá, takže spíše než ji koupíme a definitivně osadíme do prostoru zahrady, doporučujeme poradit se s odborníky. Nepřiměřeně vydlážděné plochy totiž "zhutňují" vzhled okolí domu a to může působit dost nepříjemně. Nevhodná dlažba přináší i praktické problémy, například špatný odtok dešťové vody z terasy a pod.

 • V souladu s architekturou

 • kamenná dlažba do exteriéru
 •  
  Při výběru dlažby bychom měli respektovat charakter stávajících staveb a materiálů. Pokud se dá , vybíráme materiály, které se vyskytují i ​​v okolí , například žulu , rulu , vápenec , pískovec a pod . Velmi záleží i na velikosti , tvaru a způsobu uložení dlaždic . Například cesty vydlážděné malými bloky cihel budou působit méně dynamicky než cestičky z velkých betonových dlaždic , které přivedou naše oči až na samý konec cesty . Dlažba pravidelných tvarů vnáší do zahrady přísnost , naopak nepravidelné tvary zvýrazňují přírodní charakter prostoru. 

  Efektní je i použití několika druhů dlažby spolu. K osvědčeným kombinacím patří kombinace betonu s přírodními materiály , rozličných druhů a tvarů kamene , spojení keramiky a dřeva apod. . Je však velmi jednoduché překročit hranici nevkusu , zejména pokud máme omezené finance . A proto se vyplatí kombinaci vyzkoušet nejprve " nanečisto" . Třeba pamatovat i na to , že z různorodých materiálů nelze vytvořit zcela rovný povrch. Proto na místech , kde bude zahradní posezení s nábytkem a se zahradním krbem , lepší je navrhnout stejnorodou , rovnou a neklouzavou dlažbu větších rozměrů .
 • Co nabízí stavební trh

 • Na stavebním trhu je velký výběr dlažby z rozličných materiálů, rozmanitých tvarů a barev. Při výběru musíme co nejlépe zhodnotit tři hlavní kritéria: budoucí využití zpevněné plochy, architekturu domu a zahrady - a samozřejmě i své finanční možnosti.
 • Přírodní kámen:

 • kamenná dlažba
 •  Tradičním materiálem na zahradní cesty , chodníky a zpevněné plochy je přírodní kámen . Používá se především žula , rula , vápenec , pískovec , případně čedič . Nejvhodnější je druh kamene , který se vyskytuje v okolí - dlažba tak harmonicky ladí s přírodou a snižují se náklady na dopravu materiálu. Lomový kámen lze upravovat štípáním , leštěním nebo broušením . Do menší nebo formální zahrady se budou hodit kamenné kostky . V stavebninách koupíme například mozaiku , malou nebo velkou dlažbu . Do volněji založené zahrady se většinou používá tzv. . anglická dlažba z neopracovaných kamenů s přibližně rovnou lícovou stranou . Pohodlnou dlažbu vytvoříme z kamenných dlaždic velkého formátu s hladkým nebo hrubým povrchem. Jejich tloušťka by měla být 5 až 7 cm ( podle velikosti). Na pohled působí trochu formálně , proto se hodí především do geometricky řešených zahrad . Na nezpevněné plochy nebo jako dekorativní výplň pevných povrchů se používají říční valouny a drcený lomový kámen ( štěrk ).