Nášlapné kameny do zahrady

Zahrada je pro mnohé z nás jakousi zkrocení přírodou. Chceme si ji užívat a procházet po ní v každém počasí pevným krokem a suchou nohou. Tam, kde by trasy našich cest měli co nejméně narušovat dojem ze soukromé divočiny, se hodí chodníky z nášlapných kamenů.

  • Důležitější, více frekventované cesty kolem domu by měly být zpevněné (kamenná dlažba), vedlejší mohou být pouze z nášlapných kamenů - takzvaných šlapáků, případně vysypané volným kamenivem. Ukládání kamenné dlažby je poctivé řemeslo, které vyžaduje zručnost a zkušenosti, proto dobře zvažte, zda se do této práce chcete pustit sami, nebo ji raději přenecháte profesionálům. S chodníkem z kamenných šlapáků si však určitě poradíte i sami.
  • Vedlejší cesty - šlapáky nebo jen sypané cesty

  • Zejména vedlejší chodníky a cestičky by měly vést k cíli raději v plynulých křivkách než přímo, lépe po okraji volné travnaté plochy než jejím středem (výjimkou jsou pravidelné, formální zahrady). Nejpoužívanější jsou takzvané šlapákové cesty, které tvoří řada nejčastěji kamenných dlaždic vedených v plynulé křivce v trávníku či štěrku.
 

  • Volně sypané cesty bez zpevnění

  • Málo používané chodníčky, například mezi skupinkami výsadeb, lze pouze vysypat zpevňujícím materiálem, který není třeba nijak zvlášť zhutňovat. V minulosti byly v oblibě pískové cesty, dnes se více používá štěrk, oblázky, drcená kůra ...