Jak si správně vybrat přírodní kámen pro exteriérPři výběru přírodního kamene máte několik možností. Především je třeba vědět k jakému účelu bude přírodní kámen sloužit. Pro obklad stěny zvolíme jiný kámen jak pro obklad schodiště. Sladit však barvy a materiály podle struktury přírodního kamene tak aby byl celkový architektonický efekt výrazně zajímavý vyžaduje tvůrčího ducha a možná i něco víc.


  • Výběr kamene podle jeho vlastností, podle drsnosti, struktury a přírodních podmínek.

  • Pamatujte, že kámen vlivům počasí, tedy vody, sněhu, slunce atd.. v exteriéru, mění nejen svou barvu ale i tepelné vlastnosti. Pokud vyberete řekněme na balkon otočený na jižní stranu kámen, který se rychle zahřeje a rychle absorbuje teplo, můžete si být jisti, že se na něj v létě bosou nohou nepostavíte. Naopak pokud do chladného suterénu vyberete kámen, který se nedokáže ohřát, ale udržuje chlad (žula, mramor), pak zcela jistě budete jako v ledničce, i když jste to neplánovali.
  • Nebo si vyberete přírodní kámen který nevsákne vodu, resp. málo, pak se dokonce může stát, že podklouznete a pocítíte tvrdost kamene na vlastní kůži. Proto u bazénu, fontány, na terase nebo na balkóně a chodníku je velmi důležitý výběr kamene. Některé kameny se obarví vlivem jiných materiálů jako například korodující věci, železné předměty, kovové stoly, židle, okap a pod.
  • Dívejte na barvy kamene a na zemi původu.

  • Je mnoho textur a barev a druhů kamene, a také míst z nichž kámen pochází, proto se i podle toho odvíjí cena přírodního kamene ale i barevnost je různorodá. Nejčastěji se obecně používají žula, mramor, travertin, pískovec, břidlice a několik dalších. Tentýž kámen vytížen na dvou - třech místech světa může mít zcela odlišný odstín. Bílý, Travertin je vhodný pro moderně vyhlížející stavby a šedý zase pro téměř libovolný design budovy.
  • Výběr přírodního kamene podle vnějšího tvaru

  • Kombinací různých velikostí kamene je možné vytvořit různé efekty. Vždy přitom přihlížejte na to, abyste neskombinovali různorodé materiály: drsné s hladkými, světlé s tmavými, teploabsorbčné s chladnými, vlchkovzdorné se savými a pod. Umělecky se dají vytvořit krásné mozaiky, ale i jednoduché "chodníkové" vzory, nebo se může podařit i opak a to nevkusně zkombinované a chaoticky naskládané, s ničím nesouvisející kameny vedle sebe. Samozřejmě je to věcí vkusu a Vaší představy o konečném výsledku.
  • Setkejte se se zkušenými odborníky, kteří Vám poradí jak si vybrat přírodní kámen.

  • Mnoho lidí podceňuje rady odborníka, resp. si je ani neptají. Možná proto, že si myslí, že už tomu rozumějí, nebo se stydí, či z jiných důvodů. Asi bude nejlepší pokud si podíváte vzorky kamene v ověřeném kamenictví, kde Vám ochotně poradí a pomohou nejen při výběru podle vzhledu, ale i podle účelu na který přírodní kámen budete využívat.