Obklad mozaika - Široké využití v domácnosti


Mozaika obklad, dědictví starověku, je stále in. Ornamentální výzdoba sestávající z drobných kamenných a skleněných kostek upevňovaných do měkké malty či tmelu si našla široké uplatnění. Od zahrady až po koupelnu.

 • Obklad mozaika z přírodních kamenů

 • Z přírodních kamenů se nejčastěji vytváří samostatný vzor mozaiky a vsází se do větších ploch, ojediněle se používají vzory velkých formátů, které se dají použít pro celou místnost. Obecně platí, že mozaika obklad z přírodního kamene je dražší a to nejen díky samotné surovině, ale i kvůli zpracování. Po opracování se kámen skládá do požadovaného obrazu, práce se provádí ručně a to produkt zdražuje. Kameny, které jsou porézní a měkké (např. mramor) se musí po položení speciálně ošetřit, aby se prodloužila jejich životnost a užitné vlastnosti. V některých případech se používá i speciální povrchová úprava navozující dojem opotřebovanosti.
 
kamenný obklad mozaika

 
 • Ohurujúca technika

 • Malé barevné plochy nápaditě inovují interiér. Připomínají dětskou skládačku. Nikdy nevíme, jaký motiv se nám podaří zachytit. Mezi nejznámější se právem řadí mozaiky v italské Ravenně z 5. a 6. století. V období antiky se mozaiková výzdoba uplatňovala především na podlahách. V současnosti je jejich využití mnohem širší. V domácnosti obzvlášť.
 • Umění na stěnách - obklad mozaika

 • Umělecký prvek se rychle stane středem pozornosti. Nejčastěji se s nimi setkáváme v koupelně. Občas se stane, že se neumíme rozhodnout mezi kamennými mozaikami a keramickými obklady, které drží krok s posledními trendy. Obklad mozaika představuje osvědčenou klasiku, která tak brzy nevyjde z módy. Drobné kamínky se dají jedinečně barevně nakombinovat.
 • Nevšední nápad, strop

 • Designéři a umělci jsou obdařeni takovou fantazií, že jim napadlo mozaiku umístit i na strop. Avšak nejedná se o pravidlo. Valená klenba přijme tuto techniku přirozeněji než rovný strop. Pokud by nás tento nápad oslovil a nevíme si s ním rady, raději se obraťme na profesionály, který rozhodnou o tom, zda se jedná o dobrý nápad, nebo ne. Elegance má různé podoby.
 • Poměrně snadná údržba

 • V závislosti na vzoru můžeme mozaiku použít i v takových místnostech jako je ložnice či obývací pokoj. Decentně ní vyzdobíme část stěny, o kterou se nemusíme starat a pravidelně malovat. Navíc se mozaiková stěna snadno udržuje. Stačí po ní projít vlhkou utěrkou a rázem z ní odstraníme prach, případně jiné nečistoty podobně jako se nám to daří v kuchyni.


  Kdo já fanouškům tapet, má nad čím začít uvažovat. Mozaika obklad z kamene představuje dokonalou alternativu. Obklad mozaika je vhodná jako obklad stěn pro interiér a exteriér.